Flere rapporter skrevet ved Horslunde

Mandag eftermiddag kontrollerede politiet færdslen ved Horslunde - og ikke uden gevinst.

Offentliggjort Sidst opdateret

Færdselsafdelingen havde mandag mellem klokken 14 og 16 en målrettet færdselskontrol i Horslundeområdet. I det tidsrum blev der kontrolleret i alt 34 køretøjer – og der blev skrevet en række rapporter. Seks trafikanter, som må regne med en bøde for ikke at have brugt sikkerhedsselen.

Derudover blev der klokken 15.28 standsede politiet en 28-årig mand fra Nakskov, som kom kørende på Nakskovvej i Horslunde. Betjentene lagde mærke til bilen, fordi den ikke havde nogen nummerplade bagpå. Det viste sig, at den nummerplade, der var monteret foran på bilen, sådan set hørte til en anden bil.

Den 28-årige virkede også påvirket af euforiserende stoffer, og han havde ikke noget kørekort. En alkometertest viste, han havde en promille over det tilladte, og han blev derfor anholdt og sigtet for kørsel i påvirket tilstand, for kørsel i frakendelsestiden og for at have kørt i en uindregistreret bil, uden forsikring og for uberettiget brug af nummerplade.