Det er en overtrædelse af FN's konvention om racediskrimination, at dansk politi afviste at føre racismesager mod to af Dansk Folkepartis toppolitikere, Søren Espersen og Pia Kjærsgaard, da de udtalte sig negativt om somaliere og omskæring.
Det fastslår den FN-komité, som overvåger konventionen, skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.
I 2003 kritiserede Pia Kjærsgaard, at Dansk-Somalisk Forening fik et lovforslag om forbud mod omskæring til høring. Det svarede ifølge Kjærsgaard til at spørge pædofile, "om de har noget at indvende over for et forbud mod sex med børn".
Søren Espersen erklærede sig i en radiodebat enig og tilføjede: "Hvorfor skulle man spørge somalierne, hvad de mener om det, når flertallet af somaliere gør det som noget helt naturligt"?
Han kalder det for besynderligt, at en FN-komité blander sig i, hvilke sager der bliver rejst i Danmark.
Det blev anmeldt som racisme af en somalisk kvinde, men politiet afviste, og dermed brød Danmark konventionen, konkluderer FN-komitéen, der finder udtalelserne "negativt generaliserende over for en hel gruppe mennesker" og kritiserer, at Danmark "har undladt at foretage en effektiv efterforskning".
Komitéen anbefaler, at staten betaler den somaliske kvinde erstatning for "den moralske krænkelse".
SF's menneskerettighedsordfører, Kamal Qureshi, håber, at afgørelsen giver skrappere forfølgelse af racisme.
Venstre påpeger, at komitéen kan have politiske motiver for sin afgørelse.
/ritzau/
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde