Fodboldballade koster DSB en halv million kroner
Da FC København og Brøndby IF søndag mødtes i Parken i København, måtte politiet gribe ind, da det kom det til masseslagsmål med 200 deltagere.
Men også S-togene måtte holde for, og DSB har nu opgjort skaderne i forbindelse med balladen til omkring en halv million kroner.
- Der blev blandt andet smadret loftsplader og ruder i S-togene, siger Anders Egehus, der er direktør for Operation i DSB, til Ritzau.
- Vi var efterfølgende nødt til at tage fem tog ud af drift, og balladen gav også masser af forsinkelser, fortsætter han.
Søndagens ballade ærgrer DSB-direktøren.
- Vi har et supergodt samarbejde med både politiet og fanklubberne. Det havde vi også i søndags, og så er det ærgerligt, at det alligevel går galt, siger Anders Egehus.
DSB anmelder hærværket til politiet og vil hjælpe i forsøget på at finde frem til hærværksmændene, blandt andet ved hjælp af videoovervågningen fra togene.
Søndagens ballade opstod i forbindelse med, at de over 32.000 tilskuere forlod Parken. FCK-fans væltede et hegn og løb over mod Brøndbyfansene, fortalte vicepolitiinspektør Henrik Møller til Ritzau.
I søndagens løb blev der anholdt godt 20 personer i tilknytning til opgøret. De er blandt andet sigtet for hærværk, fyrværkeri, narkobesiddelse og vold mod betjente.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned