Folkekirken sjusker med pædofilitjek

Mennesker, der er dømt for seksuelle overgreb på mindreårige, kan uden problemer involvere sig i arbejde med børn i en lang række af landets folkekirkesogne, skriver Kristeligt Dagblad.

Hvert tredje menighedsråd har ikke indhentet børneattester på alle medarbejdere, der arbejder med børn under 15 år, og som blev ansat eller beskæftiget, efter at loven om indhentelse af børneattester trådte i kraft i 2005.

Det viser en rundringning til 30 menighedsråd jævnt fordelt blandt alle landets stifter, som avisen har foretaget.

Dermed bryder mange menighedsråd loven, til trods for at daværende kirkeminister Bertel Haarder (V) i 2006 indskærpede kravet om at indhente børneattester over for folkekirkens præster og menighedsråd, da en lignende undersøgelse afslørede sløseri.

I Fyens Stift, Ribe Stift og Haderslev Stift har der inden for de seneste 15 år været sager om seksuelle krænkelser begået af kirkelige medarbejdere. Flere af landets biskopper medgiver, at de manglende børneattester er et alvorligt problem for folkekirken.

- Det er lovpligtigt, så vi kan ikke have, at nogle menighedsråd ikke indhenter børneattester. Vi holder loven i folkekirken. Jeg skal være den første til at tjekke op på det, siger biskop i Ribe Stift, Elisabeth Dons Christensen.

Flere børneorganisationer kritiserede for nylig den katolske kirkes håndtering af sager om seksuelle overgreb, og organisationerne retter nu samme kritik mod folkekirken.

/ritzau/

Hver tredje sogn har ikke indhentet børneattester på alle medarbejdere, der har med børn at gøre. Biskopper erkender problemet.

Offentliggjort Sidst opdateret