Fordrukken fodgænger slingrede på motorvej
Natlige billister på Holbækmotorvejen på Midtsjælland fik natten til søndag lidt af et chok.
I nattens mulm og mørke dinglede en overrislet mandsperson rundt ude i nødsporet og jagede en skræk i livet på de forbikørende bilister, som var foruroligende tæt på ramle ind den berusede fumlegænger.
Det står ikke helt klart, hvorfor den beskænkede mand besluttede sig for at rende rundt på motorvejen, men politiet har dog en teori, som er ganske enkel:
- Jeg tror, at han har taget den korteste vej hjem, fortæller kommunikationsmedarbejder Lene Madsen fra Midt- og Vestsjællands Politi.
- Og så har han tumlet rundt derude og været tæt på at blive påkørt, tilføjer hun.
Politiet modtog anmeldelsen om den berusede motorvejs-fodgænger klokken halv et. Den kom fra en forskrækket bilist, som med "nød og næppe" havde undgået at ramme manden.
En politipatrulje kørte til stedet, hvor de fandt den 34-årige beruser på motorvejen i nærheden af den midtsjællandske by Gevninge.
Manden, som kommer fra København, blev anholdt og taget med på stationen, hvor han sov rusen ud, lyder det fra politiet.
/ritzau/
Seneste artikler
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Sejr på jubilæumsdagen: - En del af NFC's historie
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker