Formodet spritbilist påkørte tog i Nakskov

Foto: Bilen fik ved sammenstødet med toget smadret venstre side af forpartiet. Foto: Mogens Warrer

Bilisten stak af, men er anholdt af politiet efter ulykke fredag aften i overskæringen ved Sæby.

Offentliggjort Sidst opdateret

En formentlig spirituspåvirket 28-årig mand fra Nakskov slap mirakuløst levende fra i bil at påkøre et tog i jernbaneoverskæringen på Maribovej i Nakskov fredag aften. Bilen blev nærmest kun strejfet af toget, der fortsatte - tilsyneladende uden at bemærke påkørslen.

Klokken 19.31 blev der slået storalarm til brandvæsnet om togulykke i jernbaneoverskæringen. Da brandfolk og politi nåede frem, stod der en bil med knust venstre forparti ved overskæringen, som var oversået med glas - men føreren havde taget benene på nakken, og toget var også væk.

Det lykkedes dog senere politiet at anholde den 28-årige, der lugtede af spiritus og har fået taget en blodprøve. Der var mange tomme flasker i bilen.

Ifølge politiet svingede bilisten fra Valdemarsvej til højre ad Maribovej lige ved jernbaneoverskæringen. Her var bommene nede, men han snoede sig imellem for at køre over. I det samme susede toget forbi og strejfede bilen.

Politiet havde i nat ingen forklaring på, hvorfor lokomotivføreren ikke registrerede påkørslen. Brandfolkene ryddede overskæringen for glasskår og sikrede den ødelagte bil.