Første kontakt med politiet
Foto: Anne og Steen Christensen var på Guldborgsund og nyde vejret fredag eftermiddag.
Anne og Steen Christensen var på Guldborgsund og nyde vejret fredag eftermiddag.
Ægteparret Steen og Anne Christensen har sejlet i fire år, og det er første gang, at de er blevet standset af politiet på vand.
Steen og Anne Christensen var fredag eftermiddag ude på Guldborgsund i et par timer for at nyde det gode vejr og få eftermiddagskaffen. Politiets stikprøvekontrol standsede ægteparret og bad dem fremvise duelighedsbevis og redningsveste. Ægteparret havde sagerne i orden.
- Det er helt fint, at man skal have et bevis på at man kan sejle en båd på forsvarlig vis. Så er man sikkert sejlende og har de ting ombord der skal være, siger Steen Christensen.
Og han havde ikke noget imod, at blive forstyrret i eftermiddagskaffen.
- Det er okay at blive stoppet. Det er jo ligesom, når man bliver stoppet på land. Vi har sejlet i fire år nu, og det er første gang, at vi er blevet standset, fortæller han.
Og han er helt sikker på, at en stikprøvekontrol, som den han selv har været udsat for er præventiv.
- Det er jo først og fremmest præventivt, at man skal tage et "kørekort" og så samtidig får at vide at der er en mulighed for, at man kan blive stoppet. Når vi så i fire år ikke har set skyggen af politi, så kan vi nu fortælle vores søn, der er et ungt menneske der måske har en større tendens til at prøve motoren af, at det rent faktisk eksisterer - og på den måde er det jo præventivt, siger Steen Christensen.
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde