Nu kommer den første retssag, der skal afgøre, om tålt ophold for udlændinge i Danmark er i overensstemmelse med menneskerettighederne.
Elias Karkavandi, der lever på tålt ophold og udvidet meldepligt i Sandholmlejren, har fået fri proces til at føre sin sag mod staten ved Østre Landsret.
En udlænding på tålt ophold kan ikke få permanent opholdstilladelse i Danmark og heller ikke vende hjem til sit hjemland. Elias Karkavandis advokat, Christian Dahlager fra advokatkontoret Foldschack og Forchhammer, behandler sagen som en menneskerettighedssag, og det er den første sag, der kommer for retten, efter at Folketinget strammede loven i kølvandet på tunesersagen i 2008.
Selv om han intet har med sagen at gøre, førte stramningen til, at Elias Karkavandi i dag er tvunget til at melde sig i Sandholmlejren tre gange om ugen. Han må ikke arbejde eller gifte sig. Og han skal leve af madbilletter til lejrens kantine og 57,25 kroner om ugen i lommepenge måske resten af sit liv, hvis han ikke vinder sagen, hedder det i en pressemeddelelse fra hans tidligere arbejdsplads, byggefirmaet Logik & Co, der støtter ham i sagen.
Forholdene for udlændinge på tålt ophold er blevet kritiseret fra flere sider. Blandt andet er meldepligten blevet kritiseret af juraprofessor Henning Koch, Københavns Universitet.
Østre Landsret har endnu ikke berammet Elias Karkavandis sag.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde