Det lokale beredskab fortsætter tirsdag morgen med at inddæmme olieudslippet ved Sønderborg Havn.
Den tynde oliefilm på vandet dækkede mandag aften i omegnen af 65 hektar, lød vurderingen. Det svarer til knap 100 fodboldbaner.
- Vi etablerede flydespærringer i aftes, og dem har seks mand så overvåget her i nat, således at de ikke forskubbede sig, og olien kunne slippe ud, fortæller indsatsleder Henrik Jakobsen til dr.dk/p4.
Det er større område fra Sønderborg Lystbådehavn ud mod Alssundbroen, som er ramt af olieudslippet, som formentlig stammer fra et skib.
En helikopter fra søværnet vil tirsdag formiddag assistere med at få konstateret, hvor meget olie der stadig er tilbage. Håbet er, at olieudslippet er stoppet, og at flydespærringerne har opsuget olien fra udslippet.
Udslippet af olie er næppe til fare for omgivelserne. Ifølge politiet har forureningen hverken været til fare for dyreliv, miljø eller for noget inde på land.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned