Fræk butikstyv kørte sin vej
Arkivfoto. Foto: Jan Knudsen.
Jan Knudsen.
Butikstyveri i Netto i Nakskov udviklede sig til røverilignende forhold.
Lokalpolitiet i Nakskov skal nu i gang med en efterforskning af et frækt butikstyveri, der i går eftermiddag skete i Netto i Tømmergade i Nakskov.
For det første skal politiet finde ud af, hvem gerningsmanden er. Herefter skal man afgøre, om der kan blive tale om at sigte gerningsmanden for røveri.
Der skete det, at en mandlig kunde kørte med en indkøbsvogn fyldt med varer forbi kasseapparaterne uden at betale.
En ansat løb efter manden, der havde fået bugseret varerne ind i sin bil, Den ansatte forsøgte at stoppe butikstyven, men denne bakkede ud i retning mod den mandlige ansatte.
Den ansatte åbnede døren, men lod butikstyven køre, da han smækkede døren i til den sølvfarvede Citroen C5, han stak af i.
Efterfølgende viste det sig, at bilens ejer var hjemmehørende i Eskilstrup. Han passede ikke på signalementet, men ville heller ikke oplyse, hvem han havde lånt sin bil ud til.
Gerningsmanden var en 35-40-årig dansk mand, 175-180 centimeter høj og kraftig af bygning. Han var iført sort tøj og en sort kasket.
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde