Frækt tyveri mod 88-årig
Foto: POLFOTO
www.politi.dk
Tricktyveri med julekort mod 88-årig tirsdag eftermiddag.
En 88-årig mand blev i går, tirsdag eftermiddag klokken 14.25, opsøgt i sit hjem på Blishøjvej i Væggerløse af en mand af udenlandsk udseende, som ville sælge julekort.
Manden havde dog ikke held med sit foretagende, men tilgengæld slap han væk med en del kontanter, som den 88-årige havde i brystlommen. I et forsøg på at få kontanterne tilbage forsøgte den 88-årige at holde fast i røveren, men han vred sig fri og løb fra stedet, oplyser politiet i sin døgnrapport.
Røveren beskrives som 20-30 år, 190-195 centimeter høj, afrikansk af udseende med sort, kort hår, blå trøje med hvide striber og korte cowboyshorts.
Politiet hører meget gerne fra eventuelle vidner, som har set en mand af den beskrivelse i området omkring det nævnte tidspunkt.
Ved du noget om sagen, kan du kontakte lokalpolitiet i Nykøbing på telefon 5531 1448.
Seneste artikler
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker