Fuld fart på motorvejen
Foto: Ingrid Riis
Ingrid Riis
439 bøder, 35 klip og to betingede frakendelser af kørekort.
Som så ofte før, har færdselspolitiet de seneste dage igen mål fart på Sydmotorvejen nord og syd for Farøbroerne.
Fredag eftermiddag klokken halvtre startede en kontrol på strækningen lige syd for broerne, hvor man må køre 90 kilometer i timen.
På fem en halv time fik 3044 trafikanter målt deres fart. 160 kørte stærkere end det tilladte. 13 så stærkt, så det kostede et klip i kørekortet. Den højst målte hastighed var 137 kilometer i timen.
Søndag var det lige nord for Farøbroene politiet kontrollerede fart på strækningen lige efter broerne, hvor højst tilladte hastighed er 90 kilometer i timen.
279 trafikanter kørte stærkere end det tilladte. 14 så stærkt, at de foruden fartbøde, fik et klip i kørekortet. To så så stærkt, at de fik en betinget frakendelse. Det vil sige, at de skal til fornyet teori- og køreprøve for at kunne beholde kørekortet. Den højst målte hastighed søndag var 153 kilometer i timen.
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde