Politiet har i den seneste tid oplevet flere og flere indbrud i private hjem, hvor man ikke kun nøjes med at rippe huset for værdigenstande. For hvor et typisk indbrud ender med at tyveknægte aflister en rude og stjæler smykker og fladskærme fra bopælen, så stopper de ikke der.
- De stjæler nøglerne til familiens biler og bruger bilen til at køre tyvekosterne væk i, lyder det fra lokalpolitiets Tom Ahlqvist. Han vil gerne derfor komme med en opfordring, som naturligvis ikke kan forhindre et indbrud, men derimod minimere, hvor meget der bliver stjålet når uheldet endelig er ude.
- Prøv at gem nøglen lidt væk. Gør det lidt mere besværligt, så for man ikke stjålet sin bil, forklarer Tom Ahlqvist, der fortæller, at det ikke er et nyt fænomen med at stjæle familiens bil ved et indbrud, men at der til gengæld sket en stigning i sagerne den seneste tid.
Og udover at køre væk i dit køretøj, så bliver bilen i nogle tilfælde også brugt til andre indbrud samme dag, for derefter at bliver efterladt et sted. Så gem nøglerne.
Faktaboks:
Indbrud i Guldborgsund og Lolland kommune fra 01. januar 2009 til 30. september 2009 i følge Danmarks statistik. Sidste kvartal er endnu ikke opgjort.
Indbrud i villaer, lejligheder med videre.
Guldborgsund: 496
Lolland: 415
Indbrud i fritidshuse, garager med videre.
Guldborgsund: 230
Lolland: 158
Kilde: Danmarks Statistik
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde