Glatføreuheld på Sydmotorvejen

En 44-årig mand slap tirsdag morgen uskadt fra et glatføreuheld på Sydmotorvejen mellem Eskilstrup og Nørre Alslev.

Ifølge politiets vagtchef snurrede mandens bil rundt på grund af det glatte føre og gled ud i grøften, hvor den lagde sig på siden. Ifølge folketidende.dks oplysninger skulle der være tale om en varebil, og uheldet skal være sket tæt ved frakørslen til Nørre Alslev i nordgående retning.

Politiets vagtchef Søren Østervig oplyser, at den forulykkede bil nu er behørigt afmærket, men indtil videre får den lov at blive liggende på uheldsstedet.

Vagtchefen tilføjer, at politiet har fået mange meldinger om mindre trafikuheld som følge af det glatte føre, og han opfordrer derfor folk til at køre efter forholdene.

Foto: Anders Knudsen, arkivfoto

En bil snurrede rundt og endte i rabatten på motorvejen på Nordfalster.

Offentliggjort Sidst opdateret