Københavns Politi vil stille de tre gallaaktivister fra Greenpeace for en dommer med krav om fængsling.
Det skyldes resultatet af politiets efterforskning. Aktivisterne stod ellers til at blive løsladt.
De tre slap let igennem alle sikkerhedsforanstaltninger og ind til den royale middag for over 100 af verdens topledere på Christiansborg torsdag aften.
To af dem trak bannere frem fra deres stive puds i forhallen. De nåede at vise bannerteksten "Politicians talk - Leaders act" ("Politikere taler - ledere handler") frem for de rullende kameraer, inden de blev overmandet af sikkerhedsfolk.
Der er tale om en dansk kvinde og to mænd fra Spanien og Schweiz.
Politiet er i fuld gang med at undersøge, hvordan det kunne lykkes aktivisterne at slippe af sted med den happening.
- Det er resultatet af en sideløbende efterforskning, som gør, at vi finder, at der er grundlag for at fremstille de tre, siger pressetalsmand Johnny Lundberg fra Københavns Politi.
Nærmere hvilke oplysninger politiet har fået, vil han ikke fortælle. Det skyldes, at politiets anklager muligvis vil kræve og opnå lukkede døre under grundlovsforhøret. Politiet vil heller ikke ud med, hvilken rolle den schweiziske tredjemand spillede. Muligvis var han chauffør for de to andre.
- Det vil vi lade komme frem i retten, siger Johnny Lundberg.
Chefpolitiinspektør Per Larsen kalder episoden en øjenåbner for politiet og forsikrer, at noget lignende ikke vil gentage sig.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde