Gullestrup-sagen kommer ikke for Højesteret
Den såkaldte Gullestrup-sag, hvor anklagemyndigheden krævede en ung somalier udvist efter en dom for voldtægt af en kun 10-årig pige, kommer ikke for Højesteret.
Rigsadvokaten søgte i juni procesbevillingsnævnet om tilladelse til at indbringe sagen for landets øverste domstol, men onsdag afslog nævnet ansøgningen, oplyser rigsadvokatens kommunikationschef Mikkel Thastum til Ritzau.
Den unge mand er dømt for at have voldtaget en 10-årig pige i et skovområde ved en legeplads i Herning-forstaden Gullestrup og for at have forsøgt at voldtage pigens veninde.
Desuden er han dømt for at have forulempet en 17-årig pige seksuelt en måneds tid inden voldtægten i Gullestrup.
I sommer blev den nu 18-årige somalier i Vestre Landsret idømt seks års ubetinget fængsel og udvist. Men et flertal af landsrettens dommere afviste anklagemyndighedens krav om, at udvisningen også skulle være ubetinget.
Det betyder, at udvisningsdommen først bliver en realitet, hvis den dømte begår yderligere kriminalitet. Dermed omgjorde landsretten en tidligere dom fra Retten i Herning, som ville udvise den voldtægtsdømte ubetinget.
Den dømte begik sine forbrydelser, da han var 16 år gammel. Han kom Danmark som syvårig, og han har som udgangspunkt ingen aktuel familiemæssig tilknytning til hverken Danmark eller Somalia.
Efter dommen i Vestre Landsret besluttede rigsadvokat Ole Hasselgaard at søge procesbevillingsnævnet om tilladelse til at prøve afgørelsen om udvisning ved Højesteret.
Dengang forklarede rigsadvokaten, at Højesteret ikke tidligere har taget stilling til en lignende straffesag om udvisning, hvor den dømte i en så ung alder har begået alvorlige seksualforbrydelser - og hvor den dømte ikke har et familieliv i Danmark.
Derfor er sagen ifølge rigsadvokaten principiel, men det er procesbevillingsnævnet altså ikke enig i.
Ifølge Mikkel Thastum tager rigsadvokaten afgørelsen til efterretning, men har i øvrigt ingen kommentarer.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned