Den hælerisigtede århusianske guldsmed Preben Randløv er beskikket af politiet til at stå for hittegodsauktionerne i Århus og Randers. Det skriver B.T.
Preben Randløv blev landskendt, da han lagde en overvågningsvideo fra et brutalt røveri i hans guldsmedeforretning på internettet. Selv om han fik stor sympati for sin kamp for at fange røverne, endte sagen i retten.
Guldsmeden blev tiltalt for brud på persondataloven, men blev senere frikendt af landsretten.
Randløv har i en årrække, via sit firma Auktion 1. stået for politiets hittegodsauktioner i Århus og Randers. En tjans der hver måned indbringer ham en fast procent af de penge, som hittegodsauktionerne indbringer.
Peter Randløv er desuden en af landets største forhandlere af brugt guld og driver selv auktionsvirksomhed med blandt andet ure, designermøbler og malerier på nettet.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde