Hærværk på flere biler
Foto: Anders Knudsen, arkivfoto
Anders Knudsen, arkivfoto
Dæk skåret op, bagrude og sidespejl smadret.
To biler blev natten til søndag udsat for nærmest identisk hærværk.
På Svingelsvej i Nakskov er der i perioden fra lørdag klokken 13.30 til søndag klokken 10.30 blev skåret flænger i tre af dækkene på en bil, der holdt parkeret ved vejen. Det er sket med en spids genstand oplyser lokalpolitiet.
På Snerlevej i Nakskov er der ligeledes punkteret dæk på en parkeret bil. Det er begge dæk på bilens venstre side, der er skåret hul i med en spids genstand. Hærværket her er sket i tidsrummet fra lørdag klokken 23.00 til søndag klokken 11.00.
Også en bil, der holdt parkeret på den store p-plads i Søndergade i Nykøbing er i weekenden blev udsat for hærværk.
Mellem fredag klokken 16 og lørdag klokken 8 er der smadret en bagrude og et sidespejl på en hvid VW Up!, der holdt på stedet.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned