Hagekors på skulptur
Foto: Anders Knudsen (arkiv)
Anders Knudsen, arkivfoto
Der er i løbet af sidste uge begået hærværk mod kunstneren Per Kirkebys røde murstensskulptur i Nakskov. Blandt andet er der malet hagekors og bogstaver på skulpturen, som i år har smykket Nakskov i 20 år.
Langt fra ligner murstensskulpturen almindelig arkitektur, og under opførelsen troede flere, at der var tale om en ny toiletbygning i Jernbaneanlægget.
Der har været flere andre misforståelser omkring murstensskulpturen. Fra kommunal side har det således været på tale at rydde op i anlægget blandt de andre skulpturer og mindesmærker, fordi nogen mente, at Per Kirkebys værk stod i noget rod.
Per Kirkeby har dog selv nøje udpeget placeringen og har skrevet, at hans murstensskulpturer er skabt til bestemte steder. Ikke til Nakskov som sted, men til dette helt bestemte sted i Nakskov. Med banegården i baggrunden, granitborgmesteren, det ubestemmelige nationale monument, boligbyggeri, de gamle, store villaer - hele den klare stemning af dansk provins.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde