Hal-brand i Nykøbing: Nu er mysteriet løst

Arkivfoto: Anders Brønholt

I starten af juni udbrød der brand i et depotrum i Nykøbing Falster Hallerne. Politiet har nu afsluttet deres efterforskning.

Offentliggjort Sidst opdateret

Tirsdag den 4. juni udbrød der brand i et depot mellem hal 1 og hal 2 i Nykøbing F. Hallerne.

Da hallens personale åbnede døren, så de, at den var fyldt med røg. Brandvæsenet rykkede ud, og et røgdykkerhold blev sat ind for at bekæmpe flammerne.

Bo Løfstedt Andersen, indsatsleder i Lolland-Falster Brandvæsen, fortalte tilbage i starten af juni, at brandfolkene fik sat overtryksventilering på, så røgen ikke spredte sig til hallerne.

- Man kan godt lugte, at der har været røg, men der er ikke egentlige røgskader i hallerne, sagde han dengang.

Mistanke om ildspåsættelse

Da Folketidende talte med vagtchefen den 4. juni, fortalte hun, at politiet havde en mistanke om, at branden kunne være påsat på grund af omstændighederne.

- Normalt opstår ild ikke af sig selv sådan et sted, sagde Heidi Grandt Andreasen.

Artiklen fortsætter under videoen...

Video: Anders Brønholt

Men nu har politiet nyt i sagen.

- Det viser sig, at det formentlig er selvantændt. I forbindelse med at man har brugt tørretumbleren, har der ligget en spiralsvamp i noget tøj. Og så er formodningen, at den (spiralsvampen, red.) har selvantændt, efter den er kommet ud af tørretumbleren, siger politikommissær Bo von Würden fra politiet i Nykøbing.

Han oplyser også, at efterforskningen fra i dag, onsdag, er afsluttet.

Søstrene Thea og Viktoria Kærholm Olsen måtte skynde sig ud af hallen, da branden opstod. Læs deres historie her.