Håndværkere fandt to skudhuller i biler
Bandekonflikten buldrer derudaf og skuddene lyder i gaderne. Tirsdag morgen kunne håndværkere i Vanløse finde to skudhuller i deres varebiler, som de ikke anede, hvor kom fra, oplyser Københavns Politi.
Politiet rykkede ud til Skjulhøj Alle, hvor bilerne var parkeret. Her kunne betjentene konstatere, at to varebiler var ramt af et skud hver.
Et projektil var gået hele vejen igennem kasserummet på den ene bil, og den anden bil var ramt igennem førerdøren. Projektilet blev fundet i førersædet, og på fortovet fandt politiet to afskudte 9 millimeter hylstre.
Naboer i området kunne fortælle, at skuddene sandsynligvis var afgivet søndag aften omkring klokken 21.00 -21.30. Flere naboer havde nemlig hørt knald, som ved skud. Ingen havde dog kontaktet politiet.
Det er uvist, om skuddene er banderelateret, men politiet beder offentligheden kontakte Københavns Politis bandeenhed via telefonnummer 114, hvis man har set noget i forbindelse med skyderiet.
/ritzau/
Seneste artikler
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Grønt initiativ åbner i dag
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker