Har opgivet at finde savnet

Politiet opgiver nu at finde den 65-årige Niels Martin Andersen fra Sakskøbing, der forsvandt i fredags. Her besøgte han en bekendt i dennes husbåd i Sakskøbing Havn, og er ikke set siden.

Den 65-åriges bekendte forlod selv båden omkring klokken 22, og da han kom tilbage efter midnat, stod døren til husbåden åben. Han formodede dog, at den 65-årige blot havde lagt sig til at sove, og først lørdag formiddag blev der derfor slået alarm.

Politiet har fortsat en formodning om, at Niels Martin Andersen kan være faldet i vandet og druknet. Dykkeres undersøgelse af vandet omkring husbåden har dog ikke givet noget resultat, og derfor indstiller man nu eftersøgningen.

- Vi har været ude og lave en masse undersøgelser, men har ikke fundet noget yderligere. Vi har fortsat en mistanke om, at han er faldet i vandet, men hvis det er tilfældet, dukker han selv op på et tidspunkt, siger Claus Jørgen Pedersen fra lokalpolitiet i Nykøbing.

Foto: Arkivfoto: Ingrid Riis

Politiet har ikke flere spor at gå efter og foretager sig derfor ikke yderligere i sagen om den forsvundne Niels Martin Andersen.

Offentliggjort Sidst opdateret