Havareret bil påkørt på Farøbroerne
Foto: Anders Knudsen
Anders Knudsen, arkivfoto
OPDATERET: Begge spor på Farøbroerne er nu farbare igen. Bagfrakommende lastbil torpederede tirsdag eftermiddag havareret bil på Farøbroerne.
En bil, som var kørt i stykker i nordgående retning på højbroen ved Farøbroerne, er tirsdag eftermiddag blevet påkørt af en lastbil og endt på taget.
- Mens bilisten sad i den haverede bil og talte med vejhjælp, påkørte en bagfrakommende bil ind i den haverede bil, som fik så hård en medfart, at den endte på taget, fortæller vagtchefen ved Sydsjælland og Lolland Falsters politi Steffen Jensen.
Heldigvis kom føreren i den haverede bil ikke mere til skade, end han selv kunne komme ud af bilen.
Netop på Højbroen er der ikke nødspor og dermed ikke mulighed for at komme væk fra vejbanen, hvis man kører i stykker.
Der er dog gangstier på den udvendige side af broen i begge retninger.
Ifølge vagtchefen kom personen i den havarerede bil ikke alvorligt til skade, men han er dog kørt til tjek på sygehuset.
Højre spor blev åbnet igen halv fire.
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet