Det fremgår af det anklageskrift, som Statsadvokaten for Nordsjælland og Københavns Vestegn har udarbejdet i sagen.
Ifølge anklageskriftet var mændene i besiddelse af både en maskinpistol og en pistol. Maskinpistolen lå i mændenes bil, mens pistolen var i lejligheden på Mørkhøjvej i Herlev, hvor mændene havde deres base.
Ud over våbnene har politiet beslaglagt en del ammunition i sagen. Til maskinpistolen har man beslaglagt et magasin med 34 skarpe 9 millimeter-patroner samt yderligere 36 skarpe patroner.
Derudover har politiet beslaglagt et magasin til pistolen, som indeholdt 15 skarpe patroner samt yderligere 35 skarpe patroner.
Desuden fremgår det af anklageskriftet, at man har fundet mændene i besiddelse af to pakker plasticstrips. Den slags kan blandt andet bruges til at bagbinde folk med.
Økonomisk set var de tiltalte også ganske godt ved muffen, da de blev anholdt. Anklagemyndigheden oplyser nemlig til retten, at man i forbindelse med sagen ønsker at konfiskere 20.000 dollar fra mændene.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde