Det tog det meste af en arbejdsdag, før betjente fra Københavns Politi var færdige med at ransage en stor værkstedshal i Valby. Da aktionen var slut, stod de tilbage med flere pistoler, som ingen umiddelbart vil kendes ved.
- Vi fandt nogle ting, som vi nu skal kigge nærmere på, bekræfter vicepolitiinspektør Henning Schmidt.
Den store bygning rummer både værksteder og autoophug, og våbnene dukkede tilsyneladende op ved et tilfælde. Derfor ved efterforskerne endnu ikke, hvem de tilhører. Derfor vides det heller ikke, om våbnene har været skjult som et slags fjernlager til brug i den igangværende konflikt i København.
Henning Schmidt vil ikke oplyse i detaljer, hvor mange våben, der er fundet, men han siger, at der er tale om "flere håndskydevåben".
/ritzau/
Seneste artikler
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Skud, håndgranater og rockerkrig: Lokal Bandidos-boss fortæller nu den blodige historie
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker