HJÆLP POLITIET: SAVNES STADIG
Den efterlyste Per Hansen. Foto: Politiet
.
Politiet efterlyser stadig den 60-årige mand, der sent tirsdag aften gik fra Nykøbing Sygehus på strømpesokker og ikke er set siden.
Opdateret 5. januar klokken 12.23: Efterlysningen er afblæst, da manden desværre er fundet omkommet.
Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi bad torsdag morgen fortsat offentligheden om hjælp til at finde den 60-årige Per Hansen, som er hjemmehørende i Stubbekøbing, men ikke er set, siden han sent tirsdag aften forlod Nykøbing Sygehus i ukendt retning uden sko på.
Politiet har i løbet af onsdagen blandt andet søgt efter ham med hunde ved vandet i området omkring Strandboulevarden i Nykøbing, ligesom man i samarbejde med familien også har ledt andre steder, hvor man kunne have formodning om, at han var søgt hen - men uden resultat, oplyste politiets vagtchef torsdag morgen.
Ifølge politiets vagtchef beskrives den 60-årige mand som 173 centimeter høj og spinkel af bygning. Han var så vidt vides gået fra sygehuset iført strømpesokker og formentlig hospitalstøj.
Læs også: Politiet bekræfter: Savnet mand fundet druknet
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned