Hjemmerøver gemte sig i træ

Den ene forsøgte at flygte ved at kravle op i et træ, og den anden sprang ud i en sø, da politiet med hunde natten til søndag ville anholde to hjemmerøvere nær Jelling.

De to, der er 17 og 18 år, sigtes for et hjemmerøveri i Trollerup vest for Jelling. Med en spade som våben trængte de ifølge politiet ind i et hus og truede en mand til at udlevere en bærbar pc, hvorefter de kørte væk i en stjålen bil.

De kørte et par kilometer, før de igen brød ind i en privat bopæl. Manden i huset blev vækket, og da politiet dukkede op, løb de i hver sin retning - men politiet fik dog fat i træklatreren og den anden, der var blevet våd.

I sigtelserne indgår også spirituskørsel, oplyser vagtchefen ved Sydøstjyllands Politi. Ved et grundlovsforhør i Kolding bestemte dommeren søndag, at den 18-årige skal være fængslet i fire uger, mens den 17-årige fik en uge.

/ritzau/

Hundepatrulje fra politiet fik fat i to unge røvere, der havde opsøgt to adresser nær Jelling.

Offentliggjort Sidst opdateret