Hjemmerøver udgav sig for at være fra politiet

Foto: Arkivfoto

To røvere brød ind hos 49-årig og røvede hans taske ved at true med et koben. I Nakskov blev en kvinde overfaldet og udsat for røveri på et stisystem.

Offentliggjort Sidst opdateret

En 49-årig mand fra Rødbyhavn blev fredag aften udsat for et hjemmerøveri på sin bopæl i Havnegade i Rødbyhavn.

Klokken 20.20 brød to mørklødede mænd ind i huset, hvor de stjal smykker og pas. Den ene gik op på første sal, hvor den 49-årige opholdt sig.

Han udgav sig for at være fra politiet og krævede mandens taske, samtidigt med at han truede med et koben, som han hævede over hovedet. Beboeren gav ham tasken, hvorefter de to mænd forsvandt.

Lørdag formiddag blev tasken fundet halvt afbrændt ved Dansk Kennelklubs klubhus i Solrød ved København med den 49-åriges personlige papirer.
Den skal nu undersøges nærmere for eventuelle spor.

Men det var ikke det eneste røveri, der fandt sted på Lolland i weekenden.

Lørdag eftermiddag klokken 17.27 blev en 52-årig kvinde fra Nakskov udsat for røveri på et stisystem bag ved Nørrevænget i Nakskov.

Kvinden kom gående ad stien, da to mænd pludseligt kom bag fra og væltede hende omkuld, og stjal hendes taske. De forsvandt igen i løb i retning mod Nørrevænget. Der var ingenting af værdi i tasken.

Der var tale om to unge mænd i alderen 18 til 20 år af anden etnisk herkomst end dansk. De var klædt i mørkt tøj.
Politiet vil meget gerne høre fra eventuelle vidner, der harset noget i området ved Nørrevænget eller fundet en taske.