Hjemmerøveri i Gedser i nat

En 43-årig mand fra Gedser blev ved to-tiden natten til fredag udsat for et røveri i sit eget hjem et sted i Gedser.

Ifølge politiets døgnrapport bankede tre mænd på døren hos den 43-årige, og trods det sene tidspunkt lukkede han op, hvorefter han blev truet med strømpistoler.

Mændene tvang manden til at udlevere et mindre kontantbeløb og stjal også hans 32-tommerfladskærms-tv af mærket Philips. Røverne forsvandt fra stedet i ukendt retning.

To af de tre røvere beskrives som 185-190 centimeter høje, mens den sidste er cirka 180 centimeter høj. De var iført sort tøj og sorte hættetrøjer og talte falstersk.

Politiet vil meget gerne høre fra vidner eller andre med kendskab til sagen. I så fald skal man kontakte Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi på telefon 54 85 14 48 eller 114 med det samme.

Tre mænd truede sig med strømpistoler til et mindre kontantbeløb og et fladskærms-tv hos en 43-årig mand.

Offentliggjort Sidst opdateret