Helsingør Hospital stopper samarbejdet med en ledende medarbejder, efter at denne er sigtet for bedrageri for 2,7 millioner kroner.
Hospitalet har ikke noget endeligt overblik over bedrageriet på nuværende tidspunkt, hedder det i en pressemeddelelse, hvori det understreges, at bedrageriet ikke får fremtidige økonomiske konsekvenser for hospitalet.
Ifølge hospitalet ser det ud til, at en betroet medarbejder gennem en periode fra 2006 til begyndelsen af 2010 har indgået aftaler med en række af de leverandører, som hospitalet er vant til at samarbejde med.
Leverandørerne har så efterfølgende fremsendt fiktive fakturaer til Helsingør Hospital.
Ledelsen på hospitalet blev først bekendt med sagen, da hospitalsdirektør Anne Hertz Rose onsdag blev kontaktet af politiet.
- Jeg har det rigtig skidt med, at en medarbejder, vi alle har haft tillid til, tilsyneladende har bedraget os alle så groft, hedder det i en udtalelse fra direktøren der fortsætter:
- Men jeg er naturligvis glad for, at politiet nu er ved at optrævle hele sagen, for den ser ud til at være en både grov og kompliceret.
/ritzau/
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde