En hundehvalp er blevet mishandlet i en boligblok i Esbjerg. Hunden blev torsdag morgen fundet i en affaldsskakt, hvor nogen øjensynligt havde forsøgt at skære halsen over på den med et dybt snit, oplyser Syd- og Sønderjyllands Politi.
Hvalpen havde blødt meget, mens den lå i affaldsskakten, men var alligevel i live, oplyser politiet. Det drejer sig om en krydsningshvalp - sandsynligvis mellem en dansk-svensk gårdhund og en labrador.
Hvalpen blev kørt til et dyrehospital i Esbjerg, hvor dyrlægen kunne konstatere, at den var mishandlet og foruden snitsår blandt andet havde et brækket ben.
Det var en ejendomsfunktionær i boligblokken på Lykkegårdsvej i Esbjerg, der fandt hvalpen. Hundens ejere er et yngre par, som politiet nu har sigtet for dyremishandling.
/ritzau/
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde