Hurtig indsats: Bilbrand slukket før brandvæsnet nåede frem
Arkivfoto: Claus Hansen
.
Tidligt onsdag aften gik der ild i en bil på Falster under kørslen. Men den blev hurtigt slukket igen.
Takket være en hurtig og effektiv indsats fra føreren selv og tililende naboer lykkedes det tidligt torsdag aften at slukke en brand i en bil, allerede inden brandvæsnet nåede frem.
Ifølge indsatsleder Bo Løfstedt Andersen fra Lolland-Falster Brandvæsen kom føreren og en passager kørende lidt udenfor Systofte på Falster, da det pludselig begyndte at ryge fra bilen, og der kom flammer til syne under vognen.
Det lykkedes føreren at få standset bilen og komme ud i god behold. Samtidig kom beboere i nærheden ilende til med både haveslange og skumslukkere, mens bilisten slukkede motoren og klippede strømkablet til batteriet.
Dermed var ilden effektivt slukket, da brandvæsnet nåede frem.
- Vi behøvede ikke engang at rulle slangerne ud, fortæller Bo Løfstedt Andersen.
Ingen mennesker kom noget til. Årsagen til branden kendes ikke.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde