Ilden lyste natten op: Brandvæsenet måtte i aktion på Falster

Arkivfoto: Ingrid Riis

Lolland-Falster Brandvæsen var sent lørdag aften på opgave i Eskilstrup.

Offentliggjort Sidst opdateret

Sent lørdag aften rykkede Lolland-Falster Brandvæsen ud til Eskilstrup.

Meldingen lød på, at der var gået ild i en container, og da brandfolkene nåede frem, kunne de konstatere, at der rigtigt nok stod en container på parkeringspladsen ved hallen og brændte.

Men Johnny Rasmussen, indsatsleder fra Lolland-Falster Brandvæsen, forklarer, at der ikke den store fare for, at branden skulle udvikle sig.

Containeren stod op af et stort træ og et plankeværk, og brandvæsenets arbejde bestod "ganske enkelt i at hælde vand i den," som indsatslederen siger.

Brandvæsenet var til stede i Eskilstrup i en halv times tid.

Fredag var det ikke en container, men en campingvogn, der brændte. Ifølge indsatslederen Henrik Brøndbjerg Christensen var det beboernes "fortjeneste, at det ikke gik værre."

Læs historien om, hvordan Pelle Kjeldgaard Petersen greb ildslukkeren og skyndte sig hen til den brændende campingvogn her.