Illum er blevet udsat for rambuktyveri
Rambuktyve drønede tidligt onsdag morgen gennem ruden på varehuset Illum på Strøget i København i en stjålet hvid Mercedes.
- Det er gået ret voldsomt for sig, men endnu har vi ikke noget overblik over, hvor meget tyvene er sluppet væk med, siger den centrale vagtleder ved Københavns Politi, Arne Aabech til bt.dk.
Tyvende bakkede bilen i høj fart gennem en fire gange fire meter stor rude i butikken ud mod Østergade 52 med masser af glasskår til følge.
En beigehvid Mercedes sedan-model med registreringsnummer AW47209 blev efterlyst.
Og lidt op ad formiddagen lykkedes det for ordensmagten at finde bilen "et sted i indre by", som det udtrykkes hos Station City.
Bilen er tidligere blevet stjålet i Lyngby.
Politiet siger, at to-tre gerningsmænd stod bag angrebet på Illum.
Tilsyneladende var de Pandora-smykker, som lokkede dem til at køre den stjålne bil i stilling.
Det er blot to måneder siden at en anden butik på Strøget i København var udsat for et rambuktyveri.
Den 14. april var det smykkebutikken Pandora, det gik ud over. Her blev der stjålet smykker for 500.000 kroner - og tyveriet foregik ligeledes i en Mercedes.
/ritzau/
En Mercedes er fundet, efter at varehuset Illum i København tidligt onsdag blev udsat for rambuktyveri.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned