Indbrudskurven er knækket i København

Hovedstadens indbrudstyve havde kronede dage i begyndelsen af året, da antallet af anmeldelser pludselig steg markant. I første kvartal i år blev der anmeldt 1816 indbrud i beboelse mod 1268 i samme periode sidste år - og de ubudne gæster gik især på rov i lejligheder på Nørrebro, skriver Berlingske Tidende.

En ny opgørelse fra Københavns Politi viser, at det nu går den rigtige vej. I både april og maj blev der anmeldt lidt over 400 indbrud per måned, og status var mandag 330 anmeldelser i juni, forklarer politikommissær Ove Randrup, ansvarlig for Station Bellahøjs indbrudsgruppe.

- Vi har knækket kurven. Vi er ikke helt nede på sidste års niveau endnu, men tallene viser, at vi er for nedadgående. Det viser, at vi gør det rigtige, siger politikommissæren.

- Men ikke nok med, at vi skal have færre anmeldelser, vi skal også opklare flere sager, og vi kan se, at der er stanget mange flere sigtelser ud.

/ritzau/

Efter måneder med kraftig stigning i antallet af indbrud har Københavns Politi nu fået bugt med den uheldige udvikling.

Offentliggjort Sidst opdateret