Indbrudstyv lod sin bil stå på gerningsstedet: Så kom politiet

Arkivfoto: Rigspolitiet

Et vakst vidne hjalp tirsdag aften politiet på sporet af en indbrudstyv i Maribo.

Offentliggjort Sidst opdateret

Politiet fik god hjælp af et opmærksomt vidne og indirekte også af gerningsmanden selv, da man tirsdag aften modtog en anmeldelse om et muligt indbrud i et hus i Maribo.

Vidnet bemærkede, at der holdt en uvedkommende bil ved huset, hvor der ikke var nogen hjemme, og kontaktede politiet.

Da den tilkaldte patrulje nåede frem til stedet, holdt bilen der stadig, og der var smadret en rude til husets garage. Politiet forsøgte at ringe til ejeren af den efterladte bil, men han svarede ikke.

Til gengæld dukkede han op kort efter, og da hans bil blev åbnet, fandt politiet både koben, skruetrækker og en pandelampe - samt en lille portion hash.

Derefter blev den 33-årige mand fra Nordfalster anholdt og sigtet for indbrud og overtrædelse af lov om euforiserende stoffer. Han blev afhørt på politistationen i Nykøbing og løsladt igen kort før midnat, oplyser politiet i dets døgnrapport.