Ingen bander her

Der er intet, der tyder på, at der findes bander i Lolland Kommune. Det siger SSP-koordinator Aksel Poulsen.

Offentliggjort Sidst opdateret

Det er politikerne i børne- og skoleudvalget, der er blevet informeret. De får også at vide, at det nuværende SSP-samarbejde i kommunen vil være i stand til at spotte det, hvis det skulle vise sig, at problemerne med bander også kommer til Lolland. Men træerne vokser ikke ind i himlen:

- På Lolland er der en gruppe af unge, der har en uhensigtsmæssig adfærd, men der er altså ikke tale om egentlige bander, og alle i SSP-samarbejdet er opmærksomme på disse unge, oplyser Aksel Poulsen.

Hvis der skulle starte en rekruttering af børn og unge - altså af nye medlemmer til bander - vil SSP-samarbejdets netværk opfange det, så der kan gribes ind tidligt, lover han.

Regeringens såkaldte bandepakke foreskriver, at der skal nedsættes lokale banderåd, men Lolland er ikke direkte målgruppe for den nye politik, oplyser Aksel Poulsen.