Italienske hunde på vej hjem

Den dramatiske trafikulykke natten mellem fredag og lørdag kostede ingen hundeliv. Alle hunde i god behold og på vej hjem.

Offentliggjort Sidst opdateret

Et italiensk jagtselskab bestående af tre mænd, en dreng og 23 jagthunde kørte natten mellem fredag og lørdag galt på motorvejen ved Eskilstrup. Efter en enkelt overnatning hos Steff Hundecenter, har italienerne nu sørget for, at hundene er blevet hentet.

- Der var sendt en bil op fra deres bopæl i Italien, kan ejeren af Steff Hundecenter, Jens Steffensen, fortælle. Han var selv var med til og hjælpe de firbenede ind i bilen søndag aften klokken 20.00.

Til trods for den voldsomme oplevelse, så var hundene, ifølge Jens Steffensen, ikke var så slemt tilredt, som man kunne frygte.

- Der var nogle af hundene der bar præg af den tumult der har været. Nogle af dem var lidt angste og usikre, men fysisk var der ikke alvorlige skader på hundene. Det konstaterede dyrlægen også, lyder det fra ejeren af hundecenteret, som afslutningsvis også kan fortælle, at hundene har været utrolige heldige.

Chaufføren som slap med småknubs, er blevet udskrevet, men der er ikke noget nyt om den 44-årig mand der blev overført til Rigshospitalets traumecenter. Han havde brud på både arme, ben og ryggen og ligger stadig på Rigshospitalet.