JP-terrorist får 12 års fængsel

Den 31-årige Munir Awad er som den sidste af fire mænd i Østre Landsret idømt 12 års fængsel for terrorplaner mod JP/Politikens Hus i 2010.

Offentliggjort Sidst opdateret

Straffen, der er fastsat torsdag ved middagstid, rimer helt med den sanktion, de øvrige tre tidligere er blevet idømt af byretten.

Som den eneste af de fire tiltalte havde Munir Awad anket til landsretten, hvor han har forlangt frifindelse.

Kun en enkelt af de ni nævninge i landsretten er dog blevet overbevist af hans forsvarer.

To nævninge stemte torsdag for en straf på fængsel i 10 år, men flertallet har altså en anden holdning.

Det var i slutningen af december 2010, at tre mænd kørte fra Sverige til København for at angribe JP/Politikens Hus.

Men forinden havde den svenske efterretningstjeneste SÄPO og den danske PET indledt en massiv overvågning.

De tre blev pågrebet tidligt om morgenen på Mørkhøjvej i Herlev med våben og plastikstrips.

Senere blev den fjerde mand anholdt i Sverige og senere udleveret til danske myndigheder.

De i alt fire tiltalte er alle fundet skyldige i at have planer om at trænge ind i bladhuset på Rådhuspladsen i København for at dræbe så mange som muligt.

Angrebet skyldes Jyllands-Postens tegninger af Muhammed, hvilket har opflammet ekstremister i flere år.

- For mig er der ingen tvivl om, at angrebet er bestilt i Pakistan, har en anklager tidligere udtalt.

En af de dømte, Mounir Dhahri, opholdt sig i tiden forud for mændenes rejse til København netop i Pakistan. Fra Sverige ringede han til en telefonkiosk i stammeområderne i Waziristan, som tidligere har været brugt af terrorister.

Politiet mener, at Dhahri i Pakistan fik udleveret penge. Ved pågribelsen var han i besiddelse af 20.000 amerikanske dollar.

Netop Dhahri og en anden af de dømte, Sahbi Zalouti, havde Munir Awad flere samtaler med forud for aktionen.

Blandt andet blev der under de aflyttede samtaler talt om ammunition, om at "slagte hvem gud ønsker" og om en avis.

/ritzau/