Kabeltyve forsinker togdrift - igen
Togdriften mellem stationerne Ny Ellebjerg og Brøndby Strand i København er indstillet på grund af et kabeltyveri, oplyser Banedanmark.
Der er i stedet indsat busser på strækningen indtil videre.
Tyveriet fandt sted natten til tirsdag ved Åmarken Station, men det lykkedes altså at få afviklet trafikken i de travle morgentimer, inden der måtte lukkes ned.
For godt to uger siden spolerede kabeltvye togdriften, da de rendte afsted med 70-80 meter kabler på Gammel Ellebjerg Station, ikke langt fra nattens tyveri.
Ved den lejlighed fastslog Bane Danmark, at værdien af selve kablerne lå på 40.000-50.000 kroner, men at de udgifter var for intet at regne i forhold til de samlede samfundsudgifter af den aflyste og forsinkede togdrift.
Banedanmark er begyndt at erstatte sine kobberkabler med mindre kostbare materialer såsom jern og aluminium.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker