Kæmpe skunklaboratorie afsløret i odenseansk lagerhal
Skunklaboratorie var bygget op inde i en 700 kvadratmeter stor lagerhal i det vestlige Odense.
Fyns Politi har mandag anholdt to mænd på henholdsvis 31 og 34 år for fremstilling og salg af skunk.
Mændene blev anholdt, efter at politiet havde fået et tip om en større skunkproduktion i en lagerhal på Middelfartvej i Bolbro i det vestlige Odense.
Skunklaboratoriet var bygget op inde i en 700 kvadratmeter stor lagerhal. Her fandt politiet omkring 2000 skunkplanter. Der er tale om et af de største fund, Fyns Politi har gjort i en skunksag.
- Vi havde fået et tip om, at der foregik skunkproduktion på stedet, og efter en kort efterforskning kunne vi så skride til anholdelse og sigte de to mænd, siger vicepolitiinspektør Jens Langdal i en pressemeddelelse.
Begge de anholdte har fået ransaget deres bopæl i forbindelse med efterforskningen. Politiet forventer ikke, der vil ske flere anholdelser i sagen.
De to anholdte vil blive fremstillet i grundlovsforhør tirsdag. Indtil da ønsker ordensmagten ikke at kommentere sagen yderligere.
Seneste artikler
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet