En 53-årig mand fra Kalundborg er blevet sigtet for overtrædelse af hundeloven, efter at hans tre hunde mandag bed en gravhund ihjel.
Hundeoverfaldet skete mandag morgen, da en 82-årig kvinde var ude at lufte sin gravhund på Enggårdsvej i Ubby ved Kalundborg.
Kvinden kunne ikke trække sin hund til sig for at beskytte den, da den blev overfaldet af tre hunde, og det endte med, at den blev bidt ihjel.
Politiet fandt hurtigt frem til ejeren af de tre hunde. Det viste sig, at de normalt er låst inde, men at det var lykkedes dem at åbne en dør og slippe ud. Det er ikke første gang, at hundene har været på springtur, og ejeren er tidligere sigtet for overtrædelse af hundeloven.
De tre hunde er en slædehund og to blandingshunde, som ejeren selv betegner som kamphunde.
Ifølge Midt- og Vestsjællands Politi er ejeren meget ked at episoden. Han har meddelt, at han vil lade de to kamphunde aflive, men han kan alligevel imødese en sigtelse for overtrædelse af hundeloven.
/ritzau/
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde