Kendt grænsekøbmand forsøgt dræbt af sin søn
Grænsekøbmanden Kay-Uwe Jensen, der er bedre kendt som manden i den krøllede habit, er blevet udsat for et brutalt overfald af sin 21-årige søn, skriver Flensborg Avis på sin hjemmeside.
Overfaldet fandt sted mandag aften i købmandens private have ved Ostseebad i Flensborg. Her så vidner sønnen slå den 70-årige Kay-Uwe Jensen 15-20 gange i hovedet med en sten.
Vidner og naboer slog alarm til politiet, der mødte talstærkt op og kunne yde livreddende førstehjælp, skriver fla.de.
Kay-Uwe Jensen var i livsfare efter overfaldet og blev indlagt på Diako i Flensborg, og politiet behandler sagen som et drabsforsøg. Onsdag skulle han dog være udenfor livsfare.
- Han er hårdt kvæstet, men stabil, siger pressetalsmand for politiet i Flensborg Matthias Glamann til Ekstra Bladet.
Den 21-årige søn, der ifølge Ekstra Bladet boede hjemme på grund af psykisk sygdom, blev anholdt uden at gøre modstand. Det er uvist, hvorfor den unge mand overfaldt sin far.
Sønnen blev varetægtsfængslet, og under et efterfølgende retsmøde blev han erklæret psykisk syg og tvangsindlagt på en lukket psykiatrisk afdeling i Holsten, skriver Flensborg Avis.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned