Retten i Næstved kender to mænd skyldige i drabet på Henrik Haugberg Madsen, hvis lig aldrig er blevet fundet.
Retsformand Anni Højmark har mandag formiddag læst konklusionen af kendelsen op, og er nu i gang med at gennemgå præmisserne i kendelsen.
- De tiltalte Claus Stokholm Larsen og Bo Madsen er skyldige i overensstemmelse med anklageskriftet, dog ikke i fuldt omfang i forhold 1, lyder det fra retsformanden.
Sagens forhold drejer sig netop om drabet på Henrik Haugberg Madsen. Ifølge anklageskriftet skulle drabet være sket den 11. november 2010 ved en feriehytte i Karrebæksminde.
Liget af Henrik Madsen er aldrig fundet, og der er ingen tekniske spor i sagen, som indikerer, at der er sket et drab. Men retten har blandt andet ladet sig overbevise af de snesevis af vidner, som anklagemyndigheden har ført i sagen.
Henrik Haugberg Madsen og Bo Madsen levede sammen som registrerede partnere i et homoseksuelt forhold. Begge har straffedomme på samvittigheden, og sagen er derfor blevet omtalt som "bøssegangsterdrabet".
I tiden op til drabsdagen den 11. november 2010, begyndte de to mænds forhold at krakelere. Blandt andet blev Bo Madsen kæreste med en kvinde.
Bo Madsen allierede sig med sin tidligere fængselskammerat Claus Stokholm Larsen, som skulle have fortalt en tredje mand, at det var ham, som skød Henrik Haugberg Madsen og skaffede liget af vejen.
Det har den tredje mand, der i øvrigt er uhelbredeligt syg af kræft, forklaret i retten. Politiet har også fundet en revolver hos den tredje mand, og retten vurderer, at den hører til i et hylster, som er fundet hos Stokholm.
Seneste artikler
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Sejr på jubilæumsdagen: - En del af NFC's historie
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker