Kirkegård ramt af hærværk

Hærværket på kirkegården i Bandholm er sket på et ukendt tidspunkt i løbet af weekenden. Foto: Anders Knudsen

I weekenden har ukendte personer begået hærværk på kirkegården i Bandholm.

Offentliggjort Sidst opdateret

BANDHOLM Syv gravsten er i tidsrummet fra søndag klokken 12 til mandag klokken 9 blevet udsat for hærværk på kirkegården i Bandholm. Der er tale om gamle sten, som er blevet fredet og derfor ikke står på gravsteder, hvor der umiddelbart er familie, men det er hærvæk til mange tusinde kroner.

Hærværksmændene er gået efter den pynt af porcelæn, som har siddet på gravstenene. Det kan være duer eller bronzeoliekander. I nogle tilfælde er de blevet brækket af, mens der i andre er tale om, at pynten er blevet smadret. Den afbrækkede pynt er blevet smidt ud på marken.

Der er også tegn på, at man har ønsket at komme ind i redskabsskuret, men det er ikke lykkedes at brække hængelåsen i stykker.

- Vi kan se, at personerne enten er kommet ind via et trådhegn ud til marken eller har forladt kirkegården ad den vej, for hegnet er trådt ned, fortæller Klaus Duch-Jørgensen fra menighedsrådet.

Gravstenene er blevet bevaret og fredet, fordi de fortæller en historie om en svunden tid på egnen. Det kan være ved, at de afdøde har haft beskæftigelse som eksempelvis bådfører eller sandgraver.

- Det er lidt deprimerende, at man ikke kan lade tingene være, for selv om det er sten fra gamle gravsteder, har vi bevaret dem af en grund, siger Klaus Duch-Jørgensen.

Politiet hører gerne fra vidner, der har bemærket noget usædvanligt på kirkegården i det pågældende tidsrum.