Knallertkører taget to gange for spritkørsel
Syv sigtelser for spirituskørsler og to sigtelser for at køre uden at have kørekort, blev resultatet af en målrettet spirituskontrol, som færdselspolitiet gennemførte i Maribo og nærmeste omegn i går eftermiddag.
Razziaen ramte en 52-årig mand fra Maribo, der blev stoppet med for meget sprit i blodet i en varebil på Brovejen. I Vesterbrogade ramte den en 53-årig mand fra Maribo, og på C. E. Christiansensvej en 53-årig mand fra Vordingborg.
Det var de midaldrende mænds dag, idet en 58-årig mand fra Vordingborg blev taget i Skimminge og en 45-årig i Kapellanstræde. Rekorden satte en 63-årig mand, der to gange med nogle timers mellemrum blev stoppet for spritkørsel på Brovejen på knallert.
I Stokkemarke og Hunseby blev to yngre mænd stoppet for at køre uden kørekort
Færdselspolitiet holdt i går spritkontrol blandt trafikanterne i Maribo-området. Seks blev sigtet for spirituskørsel, heriblandt en knallertkører, der blev taget to gange på få timer.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned