Kniv for struben af dreng: Nu er han anholdt

En 42-årig mand er sigtet for trusler på livet. Foto: Rigspolitiet

Umotiveret truede en 42-årig en dreng med en kniv. Han er sigtet for at trusler på livet.

Offentliggjort Sidst opdateret

Fredag aften klokken 22.25 gik en gruppe unge teenagere på Søvej i Nykøbing. En 42-årig mand nærmede sig gruppen, og med sig havde han en kniv.

Den 42-årige mand fra byen valgte at anvende kniven; han truede en af drengene ved at trække kniven hen foran hans hals, men forlod derefter Søvej igen.

Læs også: Vin-hygge udviklede sig: Til sidst måtte en 21-årig på sygehuset

Sigtet for trusler på livet

Politiet rykkede ud, og selvom manden ikke længere befandt sig på Søvej, lykkedes det betjentene at finde frem til ham takket være "gode vidneudsagn."

Ifølge Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi førte disse vidneudsagn til, at politiet kort efter lokaliserede den 42-årige.

Straffeloven § 266

§ 266 Den, som på en måde, der er egnet til hos nogen at fremkalde alvorlig frygt for eget eller andres liv, helbred eller velfærd, truer med at foretage en strafbar handling, straffes med bøde eller fængsel indtil 2 år.

Stk. 2. Ved fastsættelse af straffen efter stk. 1 skal det betragtes som en skærpende omstændighed, at truslen har baggrund i den forurettedes lovlige ytringer i den offentlige debat eller i øvrigt har til formål at forhindre den forurettede i at gøre brug af sin ytringsfrihed i den offentlige debat.

Kilde: https://danskelove.dk

Han blev anholdt og sigtet for at overtræde straffelovens paragraf 266, som omhandler trusler på livet.

I henhold til paragraffen kan overtrædelser straffes med bøde eller fængsel i op til 2 år.

Dette oplyser Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi i weekendens døgnrapport.