Københavns Politi mistænker påsat bilbrand i Brønshøj
En bilbrand spredte sig natten til fredag til to andre biler i Brønshøj. Den kan være påsat, siger politiet.
Københavns Politi har natten til fredag været i Brønshøj til en bilbrand, som man mistænker kan være blevet påsat.
Det oplyser Martin Kajberg, der er vagtchef ved Københavns Politi.
- Vi arbejder derude, hvor der er en bil, der er gået ild i, og det har spredt sig til to andre biler. Og uden at komme nærmere ind på det så har vi indikationer på, at den kan være påsat, lyder det fra vagtchefen.
Han oplyser, at ingen er kommet til skade.
Bilbrandene fandt sted ved Grostedet, der ligger i Tingbjerg inden for Brønshøjs postnummer i det nordvestlige København.
Politiet har endnu ikke det fulde overblik over, hvad der er sket, og bilerne skal nu inspiceres, før man kan blive klogere på sagen.
- De præcise skader har jeg ikke helt overblik over. Vi tager bilerne ind og undersøger dem, så vi helt præcist kan finde ud af hvordan og hvorledes, lyder det fra vagtchef Martin Kajberg tidligt fredag morgen.
/ritzau/
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker