Kølevogn tabte olie på vej til Nakskov
Foto: Brandvæsnet samlede dieselolie op ved Rema 1000 i Nakskov og på flere veje i byen. Foto: Mogens Warrer
Brandvæsnet samlede dieselolie op ved Rema 1000 i Nakskov og på flere veje i byen. Foto: Mogens Warrer
Større oprydningsarbejde for brandvæsnet søndag aften.
Omkring klokken 19.46 søndag aften slog en chauffør alarm til 112 om at hans store kølevogn med anhænger spildte dieselolie ved Rema 1000 i Tømmergade i Nakskov. Chaufføren og en hjælper forsøgte at samle olien op i spande.
Brandvæsnet opsugede den olie, der var løbet ud, og rengjorde gårdspladsen. Man sendte desuden folk ud på bilens rute fra færgehavnen i Tårs til Nakskov, hvor der flere steder var efterladt et oliespor som blev renset.
Det viste sig at den lække olietank sad bagest på anhængeren og forsyner bilens køleanlæg med brændstof. Tanken kan rumme 200 liter, og det meste var løbet ud. Stutsen er blevet slået i stykker, og det kan være sket ved ilandkørsel på broklappen i Tårs, selv om chaufføren ikke havde bemærket noget.
Bilen kører frugt og grøntsager til Rema-butikkerne på Lolland, Falster og Sydsjælland.
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker