Kollision med lastbil: Sad fastklemt i 45 minutter
En mandlig bilist slipper med livet i behold efter en voldsom trafikulykke, hvor han af ukendte årsager kolliderede med en lastbil i udkanten af Frederikssund.
Manden behandles nu af lægerne på Rigshospitalet efter sammenstødet, som fandt sted klokken cirka 16.40 torsdag eftermiddag på Frederikssundsvej, mellem Strandvangen og Dalvejen, i udkanten af den nordsjællandske havneby.
- Det er en lastbil og personbil, som kører sammen. De kører næsten frontalt ind i hinanden, fortæller vagtchef Hans Jacob Rechendorff fra Nordsjællands Politi.
- I personbilen sidder der en mandlig fører og hans hustru, og føreren sidder fastklemt mellem tre kvarter og en time. Han har fået nogle skader, men det ser ud til, at han overlever. Som vi har fået det oplyst, så har han ikke indre skader, tilføjer vagtchefen.
Både lastbilchaufføren og kvinden i personbilen er sluppet uskadt fra ulykken.
Politiet kan endnu ikke med sikkerhed udtale sig om årsagen til kollisionen. Der lader dog ikke til at være spiritus involveret, lyder det.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned